X

Newsletter

Chcete dostávat pravidelné novinky?

Nechte nám Váš email


posted on 7.11 2018 by makeITtoday

Vydání nové verze populárního programovacího jazyka pro výuku dětí Scratch se blíží, a tak jsme pro vás sepsali co je nového.

Scratch 3.0 za dveřmi!

Jednou z velkých novinek je změna technologie, na které je Scratch postavený. Zastaralý Flash je nahrazen moderním HTML a Javascriptem. Přinese to lepší fungování na tabletech, Apple zařízeních, ale doufáme, že i větší stabilitu na všech platformách. S flashem jsou čím dál větší problémy. A taky je nový Scratch výrazně rychlejší. Sláva!

Uživatelské rozhraní

V uživatelském rozhraní došlo k pár, povětšinou příjemným změnám. Příkazy jsou nadále rozdělené do kategorií. Samotné kategorie dostaly méně prostoru a hlavně když skrolujete seznamem příkazů, plynule přecházíte mezi kategoriemi.

Scéna a seznam postav se přesunuly doprava. Co je fajn je, že pro zvolenou postavu jsou snáze viditelné její základní parametry - kde je, jak je otočená, jestli je vidět a jak je velká. A vše se dá měnit. Poměrně často se nám stávalo, že se dětem postava "ztratila", ale ona jim jen vyběhla z obrazovky. To už teď bude snáz vidět a ještě snazší bude, ji vrátit.

Trochu uživatelsky příjemnější nám přijde tvorba nových bloků. Je sloučený číselný a textový parametr (Scratch mezi nimi zas tak moc nerozlišuje) a celkově nám přijde dialog hezčí a přehlednější.
Knihovna postav a pozadí je značně rozšířená. Je toho na výběr fakt hodně a je to prima dávka inspirace.

Nové příkazy Scratche 3

Objevilo se i pár nových příkazů. Za velmi užitečný považujeme logický blok (text) obsahuje (text). Ve Scratchi 2 to sice šlo naprogramovat, ale pro většinu dětí to bylo dost obtížné. Docela pěkné jsou i příkazy Skoč (na náhodnou pozici / k jiné postavě) a Klouzej na (náhodnou pozici / k jiné postavě / ukazatel myši). Ty šli dříve poměrně snadno naprogramovat, ale pro úplné začátečníky přidají nové možnosti. Blok Povolenou přesouvat (Ano/Ne), který v celoobrazovkovém režimu umožní/zakáže přesouvat postavu nevíme jak se bude používat. V hodinách asi také moc nevyužijeme zvukové efekty, ale doma to možná bude zábava podobně jako efekty pera a vzhledu. Kdyby se vám zdálo, že v novém Scratchi některé příkazy chybí, koukněte ještě na další odstavec Rozšíření. Některé příkazy odsunuli tam.

Rozšíření Scratche

Moc pěknou věcí v novém Scratchi jsou rozšíření. Byla sice už dřív, ale teď je jich víc. Buď se jedná o další příkazy pro Scratch (Pero, Video, Hudba, Překlad, Syntéza řeči). Nebo o využití Scratche pro další zařízení, jako je Lego nebo Micro:bit. Například Překlad je moc hezké rozšíření a dovedeme si představit spoustu využití. Z celé kategorie Pero je nyní rozšíření, to nám tedy přijde trochu škoda, protože jsme to používali hned v prvních hodinách a je to další věc, kterou budeme potřebovat na začátku vysvětlit. Rozšíření pro syntézu řeči (vytváření mluvené řeči z textu) bohužel nefunguje pro češtinu - resp. funguje, ale není tomu moc rozumět. Lego nebo micro:bit jsme ještě nevyzkoušeli.

Závěrem

Celkově se na nový Scratch moc těšíme. Nová technologie doufejme odstraní řadu zbytečných technických problémů a nová knihovna a pár nových příkazů a rozšíření přinesou nové možnosti pro tvoření.